WE ARE IMPROVING THE WORLD

With Our Experience

SRC Belgesi Nedir?

july 08, 2022 |  Posted by Admin  | 

SRC belgesi 4925 sayılı Kara yolu Taşıma Kanunu’na göre kara yolu taşımacılığında yük ve yolcu taşıyan araç sahiplerinin almakla yükümlü oldukları mesleki yeterlilik belgesidir. Kara yolu Taşıma Yönetmeliği’ne göre, yük, kargo ve yolcu taşıyan araçlar ticari araç olarak ifade edilmektedir.

 

SRC Belgesi Hangi Tür Araçlar İçin Geçerlidir?

Bu belgeyi almakla yükümlü olunan araçlar; kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs, panelvan ve çekici gibi araçlardır.. Bu araçlarla yapılan yük, yolcu ve kargo gibi kara yolu taşımacılıklarında mesleki yeterlilik belgesi olarak SRC belgesi istenmektedir.

SRC Belgesi Türleri Nedir?

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından verilen 5 tür SRC belgesi vardır. 

SRC 1 belgesi: Uluslararası taşımacılık yapan şoförlerin yeterliliklerini gösteren belgedir. Şoförler bu belgeyi almak için 32 saat süren bir eğitimden geçerler. SRC 1 almak için daha önceden şoförlerin lise mezunu olmaları gerekiyordu, ancak yapılan yeni düzenlemelerle birlikte sürücülerin ilkokul mezunu olmaları yeterli hale geldi. Büyük otobüs şoförlerinin SRC 1 almak için 26 yaşından gün almış olmaları, 66 yaşından gün almamış olmaları gerekir. Minübüs şoförleri 19 yaşından gün almamış olmalıdırlar. Ayrıca şoförler psikoteknik raporu almalıdırlar.
 

SRC 2 belgesi: Ülke sınırları içinde taşımacılık yapan şoförlerin almaları gereken belgedir. SRC 1 alan şoförlerin SRC 2 almaları gerekmez, çünkü SRC 1 belgesi olan şoförler aynı zamanda SRC 2 ye de sahip olmuş olurlar. Dolmuş şoförleri, taksi şoförleri, okul servisi ya da personel servisi şoförleri, şehir içi ya da şehirler arası otobüs kullanan şoförler SRC 2 almalıdır. Yaş konusu SRC 1 alma koşulları ile aynıdır. SRC 2 almak için de psikoteknik raporu alınması gerekmektedir.

SRC 3 belgesi: Ülkeler arası eşya veya kargo taşımacılığı yapan şoförlerin almaları gereken belgedir. Kamyon, çekici ve TIR sürücülerinin yanı sıra kamyonet, pikap ve panelvan gibi araçları kullanan sürücüler SRC 3 belgesi almalıdır. SRC 3 alabilmek için 19 yaşından gün almış olmak ve 66 yaşından büyük olmamak gereklidir. Ayrıca psikoteknik raporunun da alınması gereklidir.

SRC 4 belgesi: Ülke sınırları içinde eşya taşımacılığı yapan ve yurt dışına çıkmayan şoförlerin alması gereken belgedir. SRC 4 alanlar, SRC 3 e de sahip olurlar. Kamyonet, çekici ve kamyon gibi araçları kullanan sürücüler 28 saat süren bir eğitime girenler sınavdan geçerli not aldıklarında 19 yaşından gün almışlarsa ve psikoteknik raporları varsa SRC 4 alabilirler.

SRC 5 belgesi: Tehlikeli mal ve madde taşımacılığı yapan şoförlerin alması gereken belgedir. SRC 5 almak isteyen sürücüler 19 saatlik temel eğitim alırlar. Tanker taşımacılığı yapacak sürücüler 13 saatlik tanker eğitimi alırlar. Patlayıcı madde ve radyoaktif madde taşımacılığı yapacak şoförler 8 saatlik bir eğitimden geçerler. Sürücülerin SRC 5 alabilmek için 19 yaşından gün almış olmaları gerekmektedir.

SRC BAlmak İçin Hangi Belgelere İhtiyaç Duyulur?

  • Kimlik fotokopisi

  • 2 tane son 6 ay içinde çekilen vesikalık fotoğraf

  • Ehliyet fotokopisi

  • Diploma fotokopisi