WE ARE IMPROVING THE WORLD

With Our Experience

FMEA Nedir?

june 11, 2022 |  Posted by Admin  | 

 FMEA adını “Failure Mode and Effect Analysis” kelimelerinin baş harflerinden alır ve Türkçe karşılığı “Hata Türü ve Etkileri Analizidir”. FMEA, hatanın mümkün olduğunca erken aşamada çözülmesi ve hata oluşumunun engellenmesi amacı ile kullanılan bir kalite iyileştirme yöntemidir. Bu yöntem genellikle parçaların ve ekipmanların analizine odaklanır, başarısızlığın olabildiği yer ve alanların her birini çözümler ve kişisel fikirleri de dikkate alarak değer biçer.

FMEA, kısaca bir üründe oluşabilecek tüm hata türlerinin sistematik olarak incelendiği bir analiz yöntemidir. Her tür hatanın, müşteri üzerinde oluşturacağı olası etkilere göre analizler yapılır ve bu analizlerin hepsi ürün daha pazara çıkmadan önce, hatta tasarım veya deneme üretimleri sırasında gerçekleştirilir. Böylece herhangi bir hatanın daha oluşmadan önlenmesi amaçlanır.
 

FMEA’nın Tarihçesi
 

FMEA ilk olarak havacılık çalışmalarında kullanılmış, daha sonrasında nükleer, kimyasal, otomobil vb. endüstrilerde de kabul görmüştür. Bu yöntem ilk defa 9 Aralık 1949 tarihinde, ABD tarafından, bir askeri doküman olan MIL-p-1629 ile yayımlanmıştır. O zamanlar FMEA daha çok askeri uçakların imalatı için kullanılmaktaydı. Daha sonra 1960-65 yılları arasında NASA tarafından APOLLO projesinde kullanılmıştır. 1961 yılında ise ilk defa NASA tarafından ‘çok gizli’ olarak nitelendirdikleri FMEA analizinin tabloları yayımlanmıştır. Otomotiv sektöründe ise bu uygulamanın ilk kullanıcısı 1980 yılında FORD olmuştur.